Społeczna akcja usuwania rdestowca

2016-08-17 13:54

Klub Gaja serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Wilkowice na akcje usuwania rdestowca ostrokończystego w Lasku nad potokiem Mesznianka. Zbiórka  19.08.2016 (piątek) o godz.10.00 na parkingu przy boisku treningowym w Wilkowicach (ul. Do lasku).

Liczydło górskie. Fot. Klub Gaja/Z. WilczekRdestowiec ostrokończysty to bardzo ekspansywna roślina inwazyjna, zagrażająca rodzimym gatunkom roślin. W Wilkowicach możemy ją spotkać m.in. nad potokiem Mesznianka, gdzie łany rdestowca zagłuszają bardzo rzadko występującą w Polsce roślinę chronioną – liczydło górskie.  W Lasku Wilkowickim występują również inne chronione gatunki roślin np. ciemiężyca zielona czy pióropusznik strusi.

Aby powstrzymać ekspansje rdestowca Klub Gaja od 2015 roku prowadzi cykliczne akcje jego usuwania dzięki czemu udało się ograniczyć jego występowanie. Serdecznie zapraszamy na społeczną akcję usuwania tej groźnej rośliny – komentuje Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Już w czwartek 18. sierpnia do akcji Klubu Gaja dołączy grupa harcerzy przebywających w Wilkowicach na letnim obozie.

Zwalczanie rdestowca ostrokończystego nad Mesznianką jest jednym z działań inicjatywy obywatelskiej „Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna w Lasku Wilkowickim” realizowanej w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Jest to jedna z 23. lokalnych inicjatyw obywatelskich na terenie całej Polski w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt jest realizowany wspólnie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi na terenie 34 gmin w 14 województwach.

Przeczytaj więcej o inicjatywie obywatelskiej "Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna w Lasku Wilkowickim":

Zwalczanie rdestowca tematem lekcji przyrodniczej   >>>>>
Chronimy liczydło górskie   >>>>>
Pomóż ochronić Lasek nad Mesznianką   >>>>>

Fot. Klub Gaja. 

Newsletter

Karta zgłoszenia do programu

Partnerzy merytoryczni: Uniwersytet Gdański oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Strona główna

Kliknij tutaj, by przejść do strony głównej.

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

Copyright © 2013 KlubGaja.pl