Łososina

Rzeka Łososina - inaczej Łośna, Wierna Rzeka.


jbetkowska@o2.pl

217 26-080 Mniów

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2015-06-07 Ilość uczestników: 19

Zaadoptuj rzekę

Sprawozdanie z podjętych działań w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” w roku szkolnym 2014/2015.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wólce Kłuckiej w bieżącym roku szkolnym również przystąpili do realizacji programu „Zaadoptuj rzekę” i ponownie otoczyli opieką wybrany odcinek rzeki Łososiny w gminie Mniów, w woj. świętokrzyskim.

Obecnie cała szkoła liczy jedynie 19 osób, tj. 10 dzieci z oddziału przedszkolnego i 9 uczniów klas I – II.  Mimo to z wielkim zaangażowaniem postanowiliśmy po raz ostatni włączyć się w program, pomóc rzece na tyle, na ile możemy, gdyż szkoła jest w likwidacji, istnieje tylko do 31 sierpnia 2015r.

Wczesną wiosną 2015r. wszyscy uczniowie wykonali prace plastyczne pod hasłem „Moja rzeka Łososina”, które zostały wyeksponowane  na szkolnym korytarzu dla rodziców i gości odwiedzających szkołę. Dzieci przedstawili rzekę barwnie, pełną ryb i innych wodnych zwierząt oraz roślin.  Chętni uczniowie wraz z rodzicami odbyli spacer nad rzekę w czasie wolnym promując aktywny wypoczynek nad wodą i jednocześnie wypatrywali  ptaki wodne. Poczynione obserwacje zostały zapisane w kartach pracy przez rodziców i wyeksponowane w kąciku przyrodniczym w szkole.

 

Z okazji Dnia Wody wszyscy uczniowie uczestniczyli w happeningu nad wodę – rzekę Łososinę, skandując „Chrońmy rzekę”, „Dbajmy o wodę”, „Oszczędzajmy wodę”. Uczestnicy  wycieczki badali czystość wody, oceniali „na oko” mętność wody, podziwiali zakola rzeki i bogactwo fauny i flory. Z obserwacji poczynionych dzieci zauważyły, że woda jest czysta, przezroczysta – widać piaszczyste dno rzeki i pojedyncze rośliny wodne. Udało nam się zaobserwować liczne ważki i motyle, nartniki,  małe rybki, ślimaki wodne oraz żaby. 

Uczniowie wykonywali doświadczenia z wodą, uczyli się, że nie wolno marnować wody oraz stwierdzili, że bez wody nie ma życia. 

Interesujące dla dzieci okazały się zajęcia warsztatowe, podczas których w grupach pracowali metodami aktywizującymi na temat: "Dlaczego warto dbać o naszą rzekę", "Co za 10 lat zrobię dla rzeki?", a następnie namalowali plakaty pod hasłem: "Nasza rzeka Łososina w różnych porach roku".

Szczegóły