rzeka Ruda - Gimnazjum nr 6 w Rybniku


Program

Zaadoptuj rzekę

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2015-12-31 Ilość uczestników:

Konkurs Zaadoptuj rzekę 2015

Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi w Rybniku rok temu po raz pierwszy zaadoptowało rzekę Rudę, która jest ważnym dopływem Odry i przepływa przez Rybnik. W tym roku w  czasie trwania programu uczniowie m.in. sprzątali rzekę i jej brzegi, zdobywali wiedzę na temat historii i geografii rzek, poznawali jej walory społeczne, odkrywali walory przyrodnicze i dokumentowali faunę i florę oraz badali jakość wody. Opiekunkami projektu były mgr Agnieszka Jaworska (nauczyciel geografii) oraz mgr Joanna Kozaczuk (nauczyciel biologii).

Inauguracja programu „Zaadoptuj Rzekę” w naszej szkole miała miejsce 24 marca 2015, kiedy to zorganizowaliśmy Światowy Dzień Wody. 27 maja 2015r uczniowie Gimnazjum nr 6 w Rybniku wzięli udział w zajęciach terenowych nad rzeką Rudą. Uczniowie naszej szkoły sprzątali brzegi Rudy na odcinku od ulicy Gliwickiej do miejsca, w którym do Rudy dopływa rzeka Nacyna. Gimnazjaliści zorganizowali także happening „Kolejka po wodę”, polegający na ustawianiu kolejki osób oczekujących na zaczerpnięcie wody z rzeki. W ten sposób zwrócimy uwagę na niedobór wody w Polsce i konieczność jej oszczędzania, a także na fakt, że stan polskich rzek odbiega od standardów unijnych. W ramach naszych działań przeprowadziliśmy także konkurs fotograficzny "Nasza Ruda też jest piękna". Prace w formacie 20 x 30 należało dostarczyć do opiekunów programu "Zaadoptuj rzekę”. 

Podsumowanie projektu "G6 adoptuje rzekę Rudę" miało miejsce w dniu 10.06.2015 w ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska zorganizowano grę terenową pod hasłem „Chrońmy nasze wody”.

 

 

 

Szczegóły