Jezioro Hołyny

Inicjatywa obywatelska „Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie” realizowana jest przez Fundację Pogranicze w ramach prgramu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę”. Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Bóbr europejski podlega ochronie w większości krajów w Europie. W Polsce już w 1921 r. uznano ten gatunek za ginący. Wpisano go na listę zwierząt objętych całkowitą ochroną. Podczas inwentaryzacji w 1950 r. wykazano zaledwie jedno naturalne stanowisko bobra na terenie Suwalszczyzny, na rzece Marysze. Obecnie w naszym kraju bóbr w jest gatunkiem częściowo chronionym.


Program

Zaadoptuj rzekę

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2016-12-28 Ilość uczestników: 200

Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie - Fundacja Pogranicze

Co może łączyć Czesława Miłosza z bobrami? Otóż … zakamarki krasnogrudzkiego parku i stare belki z modrzewiowego dworu, należącego do rodziny Miłosza, który poeta często odwiedzał. Właśnie w tym miejscu, 12 czerwca 2016 r. w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie Fundacja „Pogranicze” i Klub Gaja wspólnie otworzyli ścieżkę edukacyjną „Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie". To jedna z 23 inicjatyw obywatelskich realizowanych w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”.

 

 W miejscowości Krasnogruda, na Sejneńszyżnie, w pobliżu granicy z Liwą, w parku  otaczającym dwór Czesława Miłosza, 12 lipca została otwarta ścieżka edukacyjna "Dobrze Panie Bobrze w  Krasnogrudzie" prowadząca przez zakamarki parku.

Sam Park został założony w XIX wieku i jest jednym z nielicznych zachowanych parków dworskich na Sejneńszczyźnie. Charakteryzuje go zróżnicowaną szata roślinna, w tym wiele lokalnych gatunków drzew liściastych, co wraz o obecnością dwóch stawów i położeniem nad brzegiem jeziora Hołny sprzyja osiedlaniu się ptaków.

 

Ścieżka edukacyjna powstała w związku z realizacją przez Klub Gaja we współpracy z Fundacją Pogranicze (dzierżawca terenu) inicjatywy obywatelskiej pt. „Dobrze Panie Bobrze w Krasnogrudzie" w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach inicjatywy zrealizowane zostały następujące działania:

- Udrożnienie rowu - usunięcie nadmiaru drzew i krzewów; 

- Zabezpieczenie tam zbudowanych przez bobry - umożliwienie swobodnego odpływu wody i zapewnienie odpowiedniej jej ilości do bytowania bobrów m.in. montaż systemu rur przepustowych; 

- Budowa ścieżki edukacyjnej – oczyszczenie, utwardzenie i wytyczenie odcinka ok. 100 m. szlaku do bobrów; 

- Budowa pomostu obserwacyjnego – bobrów przez gości odwiedzających park i korzystających ze ścieżki edukacyjnej, 1 szt.; 

- Budowa kładki przez rów - ukierunkowanie ruchu na ścieżce edukacyjnej.

- Utworzenie tablic informacyjnych na ścieżce (z opowieścią o bobrach, z opisem trzech gatunków drzew, owadów i ptaków występujących w parku krasnogrudzkim).

Przy okazji otwarcia ścieżki, przewodnikiem po szlaku był Pan Wojciech Misiukiewicz, starszy specjalista ds. edukacji, prowadzący ośrodek rehabilitacji zwierząt, autor książek o bobrach z Wigierskiego Parku Narodowego. który podzielił się z uczestnikami spotkania barwnymi opowieściami o życiu i zwyczajach bobrów. 

Ścieżka edukacyjna jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Fundacja Pogranicze

Piłsudskiego 37

 

16-500 Sejny 

Szczegóły