Nida w Sobkowie

Rzeka Nida to lewy dopływ Wisły. Powstała z połączenia Białej i Czarnej Nidy. Całkowita jej długość wynosi 151 km, natomiast na terenie gminy Sobków płynie na odcinku 33 km. Nida przepływa przez Chęcińsko – Kielecki, oraz Nadnidziański Park Krajobrazowy, posiada wiele walorów przyrodniczych. Płynie zarówno przez łąki, jak i pola oraz lasy, co czyni ją niezwykle atrakcyjną. W Sobkowie położona jest wśród wysokich topól. Dno jest płaskie, brzeg piaszczysty, stąd często odwiedzają je wypoczywający.


Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Sobkowie

Źródłowa 28-305 Sobków

Badania wody

Brak badań

Działania

Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Spotkanie z hydrogeologiem

W kwietniu gościliśmy w naszej szkole panią hydrogeolog. Spotkanie przybliżyło zebranym zagadnienia związane z zanieczyszczeniami wód i gleb. Uświadomiło młodzieży, że czystość otaczającego nas środowiska zależy przede wszystkim od nas samych. Prowadząca nakłaniała także do ograniczenia zużycia wody oraz stosowania mniejszych ilości chemicznych środków czystości.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Monografia rzeki Nidy

Monografia rzeki Nidy – to tytuł kolejnej gazetki, którą wykonali sobkowscy gimnazjaliści. Przedstawione zostały na niej najważniejsze informacje o rzece tj. gdzie bierze początek, z jaką rzeką się łączy, jakie posiada dopływy oraz przez jakie miejscowości przepływa i jaka roślinność ją porasta. Znalazły się tam również ciekawostki o naszej rzece.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Konkurs plastyczny

Kolejnym działaniem podjętym w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” był konkurs plastyczny, który skierowaliśmy w maju do trzecioklasistów. Wpłynęło kilkanaście prac wykonanych różnymi technikami. Najciekawsze wyeksponowaliśmy na gazetce ściennej zatytułowanej „Nida okiem artysty”.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Poszukiwanie informacji o Nidzie

Gimnazjaliści wykonali broszurki „Nida – rzeka nam najbliższa” oraz prezentacje multimedialne „Walory przyrodniczo - kulturowe rzeki Nidy”. Przygotowanie tych prac zmusiło uczniów do wyszukania i zapoznania się z informacjami o rzece oraz zaprezentowania ich w ciekawej formie z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Opracowane materiały wykorzystano na lekcjach, w czasie których poruszono temat znaczenia i wykorzystania rzeki dawniej i dziś.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Konkurs fotograficzny

W kwietniu ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. „Najciekawsze miejsca nad rzeką Nidą”. Mimo mało sprzyjającej aury nasi podopieczni odbywali wiele wędrówek, aby uchwycić interesujące miejsca nad Nidą. W sumie wpłynęło 16 albumów, w których rzeka ukazana była w różnych miejscach i w różnych porach dnia. Prace uczniów wyeksponowaliśmy na gazetce ściennej.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Tydzień Czystości Wód

W ramach obchodów Tygodnia Czystości Wód przygotowaliśmy gazetkę tematyczną, na której zostały umieszczone informacje na temat źródeł zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych. Znalazły się tam także informacje na temat sposobów oszczędzania wody w gospodarstwie domowym.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 59

Projekt "Czy wody w mojej miejscowości są czyste?"

Uczniowie klas I (59 uczniów) zrealizowali projekt „Czy wody w mojej miejscowości są czyste?”. Pracowali przez 6 tygodni w 4 – osobowych grupach. Gimnazjaliści zbadali podstawowe właściwości fizyko – chemiczne pobranych próbek wody, opisywali miejsce poboru wody, obserwowali szatę roślinną i zwierzęcą na badanym terenie.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Budki lęgowe

W ubożejącej przyrodzie wielu ptakom coraz trudniej znaleźć naturalne warunki do założenia gniazd. Niektóre ptaki mogą korzystać z miejsc zastępczych – zrobionych specjalnie dla nich budek. Dlatego, też uczniowie wykonali budki lęgowe dla ptaków, które zostały zawieszone nad rzeką Nidą pośród topoli. W sumie zostało wykonanych i powieszonych 15 budek lęgowych.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Badania czystości rzeki Nidy

Dzięki oznaczeniu zapachu wód metodą organoleptyczną wnioskujemy, że wodę w Nidzie zaliczyć można do klasy I lub II. Odczyn badanych wód jest obojętny lub kwasowy. Wyniki badań zawartości substancji stałych świadczą o pogorszeniu jakości wody z biegiem rzeki. Całkowita zawartość substancji stałych obejmuje zarówno rozpuszczone substancje stałe, jak i zawiesiny ciał stałych.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 165

Zadrzewianie

Grupa uczniów wzięła udział w akcji zadrzewiania terenu wzdłuż rzeki Nidy. Posadzili około 100 sztuk sadzonek wierzby. Zadrzewienia takie mają ogromne znaczenie, między innymi redukują prędkość wiatru, są siedliskiem pożytecznych ptaków, przeciwdziałają rozmywaniu gleby, zatrzymują duże ilości pyłów, zmniejszają natężenie hałasu.

Szczegóły
Działanie 2013-07-11 Ilość uczestników: 30

Wielkie sprzątanie

30 uczniów wraz z opiekunem udało się nad rzekę Nidę w Sobkowie w celu posprzątania terenu najczęściej odwiedzanego przez mieszkańców tej miejscowości oraz przyjezdnych. Zaopatrzeni w rękawice i worki, w ciągu dwóch godzin zebrali liczne śmieci. Wzdłuż rzeki powbijali wykonane przez gimnazjalistów tabliczki z napisami przypominającymi o zachowaniu czystości w tym miejscu.

Szczegóły