Nysa Łużycka

Nysa Łużycka, oplatająca błękitną wstążką trzy państwa - Niemcy, Czechy i Polskę. Nysa posiada różne nazwy: czeskie: Lužická Nisa, niemieckie. Lausitzer Neisse, górnołużyckie. Łužiska Nysa, dolnołużyckie. Łužyska Nysa. Długość rzeki wynosi ponad 250 km. Źródło znajduje się w Czechach, "koniec" wpada do Odry. W rzece żyje wiele gatunków zwierząt. Rzeka płynie na ogół w wąskiej dolinie, a jej brzegi porastają zarośla wierzbowe.


Gimnazjum im. o. M. Tomaszka

Zgorzelecka 59-930 Pieńsk

Badania wody

Badanie wody 2014-05-29
Ocena
Dobra

pH 7,5 - 8,0
Poziom zawartości azotanów (mg/l) 0 - 1,5
Zawartości substancji stałych (mg/l) Poniżej 100
Poziomu fosforu całkowitego (mg/l) 0 - 1


Działania

Działanie 2014-05-29 Ilość uczestników: 10

happening!

dzisiaj podczas długiej przerwy między lekcjami nasze koło obywatelskie przygotowało krótki happening. byłą rzeka, nimfa wodna, rybki, rak i bóbr [oczywiście powycinane i pomalowane z papieru:-)]. była muzyka-szum wody, był człowiek, który zaśmiecił rzekę i unicestwił nimfę. były "chodzące plakaty", a także dobre dziewczyny, które rozdawały ulotki "jak oszczędzać wodę". w nieco innej formie, akcja została powtórzona na ulicy przed naszym domem kultury:-)

Szczegóły
Działanie 2014-05-29 Ilość uczestników: 10

Badanie biochemicznej wody

Dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "NYSA" w Zgorzelcu mamy wyniki badań naszej wody. O dziwo wyszła doskonała, ale wynikać to może z faktu, że wodę pobieraliśmy z "wierzchu". w każdym bądź razie nasza Nysa nie należy do rzek "brudnych" i tym bardziej powinniśmy o nią dbać.

Szczegóły
Działanie 2014-05-26 Ilość uczestników: 10

Lekcje, tv i wyprawa odkrywców!

W środę kończyliśmy naszą "wyprawę odkrywców", jednak na efekty pracy musimy poczekać jeszcze kilkanaście dni. Odwiedziła nas także lokalna telewizja:-), dla której krótko opowiedzieliśmy o szczegółach akcji. Prowadzone są także lekcje - druga z lekcji o trochę prowokującym "Czy musimy się kąpać?".

Szczegóły
Działanie 2014-05-19 Ilość uczestników: 10

Czy rzeki nam ludziom potrzebne są do życia? - czyli prowadzimy lekcje w naszej szkole.

Już dzisiaj odbyły się trzy lekcje poświęcone funkcjom rzek, ich walorom przyrodniczym i kulturowym. Oczywiście nie zabrakło informacji o Nysie Łużyckiej, a także prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów. Była burza mózgów, praca w parach i oczywiście łatwe zadanie domowe:-) Lekcje prowadzimy w wybranych sześciu klasach.

Szczegóły
Działanie 2014-05-18 Ilość uczestników: 10

Wielkie sprzątanie

W poprzednią sobotę udaliśmy się na sprzątanie naszej rzeki.

Szczegóły
Działanie 2014-05-18 Ilość uczestników: 10

Wyprawa odkrywców

Przygotowujemy nasza wyprawę odkrywców, a w lokalnych mediach piszą o nas:-) http://zgorzelec.info/index.php?k_d=27&id=10882&long&t=news2b

Szczegóły
Działanie 2014-05-12 Ilość uczestników: 10

Układamy scenariusze zajęć!

podczas środowego [7.05.] spotkania naszego koła obywatelskiego ułożyliśmy dwa scenariusze zajęć. jeden dotyczyć będzie funkcji rzek w naszym życiu, a także walorów przyrodniczych naszej Nysy Łużyckiej, drugi scenariusz to lekcja poświęcona oszczędzaniu wody [płyty cd od Klubu:-)] ogłosiliśmy również nasze konkursy: literacki i fotograficzny.

Szczegóły
Działanie 2014-04-20 Ilość uczestników: 10

Poznajmy nasza rzekę, czyli poranna wycieczka z panem Wiktorem!

Po wczorajszej [19.04] wyprawie wiemy już" który król lubił bobry:-), w jaki sposób niektóre ryby pokonują wysokie zapory i tamy, jak nazywa się ogon bobra, co to jest reintrodukcja, która ryba nie potrafi pływać, a która pełza:-) Nysa Łużycka to arcyciekawa i bogata przyrodniczo rzeka. Warto więc ją poznawać, a przede wszystkim dbać o nią! Dziękujemy panu Wiktorowi za wiele informacji i wspólnie spędzony czas.

Szczegóły